QUALANOD ELOKSAL SPESİFİKASYONUNA YENİ BİR TEST İLAVE EDİLDİ 

ELOKSAL TABAKASI SERTLİĞİNİN KONTROLÜ

 

  QUALANOD spesifikasyonlarına 2002 yılbaşından itibaren ilave edilen "eloksal tabakası sertliğinin kontrolü", 20 ya da 25 mikron kalınlığında eloksal kaplanmış ürünler için geçerli olacak (daha düşük kalınlıklardaki eloksal tabakalarına şimdilik uygulanmayacak) ve her vardiyada her bir eloksal banyosu için bir kez yapılacak. Kalitatif  olan bu testin sonucu, Qualanod tetkikçisi tafaından "bilgi" notu olarak kabul ediliyor bir başka deyişle belgelendirmeyi etkilemiyor. 

Söz konusu test, anodik oksidasyon (eloksal) tabakasının sertliğinin uygun olup olmadığını gösteriyor. İngiliz Standardlarında kullanılmakta olan (BS 6161-Part 18) ancak, diğer Avrupa ülkelerinin standardlarında henüz bulunmayan bu test, eloksal tabakasının önemli bir özelliğini kontrol etmeye yönelik olduğundan, QUALANOD Spesifikasyonlarına dahil edildi.

Testin yapılması: 

Gerekli malzemeler: 

Zımpara kağıdı: E.A.C English Abrasives & Chemicals Limited, Grade: 00, Grit no. 240. Bu zımpara kağıdı 12 mm genişilkte ve 150-200 mm uzunlukta şeritler halinde kesilir, oda sıcaklığında kuru ortamda muhafaza edilir. (Zımpara kağıdını temin için www.noktametal.com )

Lastik blok: 30 mm genişlik x 40 mm uzunluk x 8mm kalınlık ölçülerinde 30-70 IRHD sertlikte kauçuk/lastik parça. (Okul silgisi olabilir - örneğin, Helix Y01, Pencil Eraser). 

Testin yapılışı: 

eloksal sertlk testi

Numune: Numune, 20 ya da 25 mikron eloksal üretimi tamamlanmış sipariş profillerden seçilir. Numune temiz ve kuru olmalıdır. 

Metod I:
Kalitatif Test: Test eloksal kaplı parça ya da bu parçadan kesilmiş numune üzerinde yapılır. Zımpara kağıdı şekilde görüldüğü gibi, zımparalı yüzey yukarıda kalacak şekilde, lastik parça üzerine sarılır ve eloksallı yüzey üzerine sıkıca bastırılarak 25-30 mm mesafeyikapsayacak şekilde 10 kez ileri-geri sürtülür (toplam 20 sürtünme). Bu işlem bitince, zımpara kağıdının sürtünen yüzeyi gözle kontrol edilir. Eğer, zımpara kağıdında kalın ve yoğun bir toz birikmişse, bu durumda eloksal tabakası yeterince sert değildir, numune reddedilir. Zımpara kağıdında toz birikimi olmaması ya da az miktarda birikim olması durumunda eloksal tabakasının yeterince sert olduğu sonucuna varılır. Eğer bu konuda bir şüphe varsa, numunenin test edilen bölgesi kuru bir bezle silinerek temizlenir ve zımparanın temiz yüzeyi ile test tekrar edilir. (Numunede dikey yüzey test etmek, oluşan tozların aşağı dökülerek kendilerinin abrazyona neden olmaması açısından tercih edilir). 

Metod II: 
Eloksal kalınlık kaybının ölçümü:
Metod 1'de anlatıldığı şekilde eloksallı yüzeye zımpara, 50 kez ileri-geri (toplam 100 kez) sürtülür. Her 10 ileri-geri sürtünmeden sonra zımpara kağıdının yüzeyi temiz zımpara yüzeyiyle değiştirilmeli ve numune yüzeyi de bir bezle silinerek temizlenmelidir. 50 kez ileri-geri zımparalama işleminden sonra numunenin zımparalanmış yüzeyi kuru bir bezle temizlenir ve eddy-akım yöntemiyle çalışan eloksal kalınlığı ölçme cihazı (örneğin Permascope / Isoscope) ve uygun bir ölçme ucu (probe) kullanılarak zımparalanmış bölgedeki eloksal kalınlığı dikkatli bir şekilde ölçülür. Ayrıca, numune yüzeyinde bu bölgeye yakın zımparalanmamış bir bölgede de eloksal kalınlığı ölçülür. Zımparalanmış ve zımparalanmamış bölgeler arasındaki eloksal kalınlığı farkı 2 mikrondan fazla olmamalıdır. Aksi halde, numune reddedilir.

| Qualanod Spesifikasyonları | QUALANOD |

Alüminyum Anasayfası